OGŁOSZENIA PARAFIALNE
- 1. Dziękujemy Ks. Diakonowi Jakubowi za głoszone Słowo Boże i wszystkim za składane dziś ofiary na tacę na WSD w Łomży.
- 2. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy okres wielkanocny oraz czas spowiedzi i komunii wielkanocnej.
- 3. W poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego przypada Święto NMP, Matki Kościoła. W tym dniu Biskup Janusz Stepnowski przeprowadzi wizytację kanoniczną naszej parafii, a o godz. 16.00 udzieli Sakramentu Bierzmowania młodzieży naszej parafii.
- 4. W minionym tygodniu w naszym kościele zostało wymienione troje sosnowych zniszczonych przez czas drzwi na dębowe w wejściu do kruchty i na chór. Wykonawcą tych drzwi był ten sam zakład stolarski, który wykonał do naszego kościoła drzwi do głównego wejścia, ławki i szafę organową. Koszt tych trojga drzwi to 56 tys. zł. Został on sfinansowany z przedostatniej kolędy, która wówczas była przeznaczona na ten cel.
- 5. Dziękujemy za indywidualne ofiary złożone w minionym tygodniu na potrzeby naszej parafii.
- 6. KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W ŁOMŻY
- W związku z licznymi zapytaniami oraz niepokojem docierającym od wiernych, Kuria Diecezjalna w Łomży przekazuje ostrzeżenie przed działalnością osób skupionych wokół bloga „Duch Święty mówi do Polaków” oraz powiązanych kanałów internetowych. Działalność ta, prowadzona obecnie przez nieformalną grupę modlitewną Krzyż Nowego Jeruzalem w miejscowości Grębki (parafia Koziki), odbywa się bez aprobaty władz kościelnych i nie posiada misji kanonicznej do nauczania w imieniu Kościoła Katolickiego.
- Głównym zagrożeniem płynącym z aktywności tej grupy jest szerzenie treści niezgodnych z oficjalną nauką Kościoła oraz budowanie atmosfery lęku. Osoby te, mianując się współczesnymi „prorokami” i „widzącymi”, głoszą wizje bliskiego końca świata oraz wyznaczają daty rzekomych kar Bożych. Takie sianie lęku i niepokoju jest obce autentycznemu orędziu Ewangelii, która jest nowiną nadziei, a nie zastraszenia. Szczególny niepokój budzi systematyczne podważanie autorytetu Ojca Świętego oraz Biskupów. Samowolne interpretowanie prawd wiary w opozycji do pasterzy Kościoła prowadzi do duchowego zagubienia i grozi zerwaniem jedności z Mistycznym Ciałem Chrystusa.
- Przestrzegamy również przed magicznym traktowaniem wiary, polegającym na przypisywaniu przedmiotom, gestom czy konkretnym modlitwom mocy automatycznego ratunku przed kataklizmami. Taka postawa jest formą myślenia magicznego, a nie chrześcijańskiej ufności Bogu. W swoich przekazach grupa ta nawiązuje m.in. do miejscowości Osuchowa, wykorzystując tamtejszą historię i tradycję religijną do uwiarygodnienia własnych, nieuznanych przez Kościół wizji. Samowolne tworzenie alternatywnych ośrodków kultu poza strukturą parafialną jest działaniem szkodliwym, które wprowadza wiernych w błąd.
- Równie niepokojące są aspekty finansowe tej działalności. Wierni zgłaszają, że osoby te organizują zbiórki pieniężne (bezpośrednio oraz przez Internet), bezprawnie powołując się na przynależność do Kościoła Katolickiego. Jest to celowe wprowadzanie w błąd, mające na celu nadużycie zaufania i ofiarności katolików pod pozorem wspierania „dzieł Bożych”. Oświadczamy stanowczo, że zbiórki te odbywają się poza jakąkolwiek kontrolą kościelną, nie służą wspólnocie Kościoła, a instytucje diecezjalne nie biorą odpowiedzialności za sposób dysponowania tymi środkami.
- Apelujemy do wszystkich wiernych o zachowanie najwyższej roztropności, zaprzestanie śledzenia tych treści oraz nieuczestniczenie w spotkaniach organizowanych przez wspomniane osoby. Prawdziwe życie religijne i droga do zbawienia realizują się w pokorze, posłuszeństwie Kościołowi i poprzez sakramenty święte sprawowane w jedności z własną parafią.
+ Tadeusz Bronakowski, Wikariusz Generalny
7. W minionym tygodniu w naszej parafii pożegnane zostały: śp. Zofia Baranowska l. 88 z ul. Prostej i śp. Ewa Kaczmarczyk l. 62 z ul. 1 Maja. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…